Pārejai uz eiro izveidots plašs naudas maiņas tīkls, kā arī apkopoti drošas rīcības ieteikumi iedzīvotājiem
Apskatīt komentārus (0)


13.11.2013


Lai Latvijas iedzīvotājiem nodrošinātu ērtu un drošu pāreju uz eiro, ir izstrādāts plašs naudas maiņas tīkls, kurš veidots, balstoties uz trīs galvenajiem kritērijiem: ģeogrāfiskais pārklājums, drošība un efektivitāte. Latvijā iedzīvotājiem skaidro naudu būs iespējams samainīt vismaz 627 vietās, bet izmantot ērtāko un drošāko pārejas veidu - iemaksāt naudu kontā - varēs 1078 vietās. Par drošību svarīgi rūpēties ne tikai naudas maiņas vietās, bet arī katram iedzīvotājam, tāpēc Valsts policija brīdina par iespējamiem riskiem un situācijām, kurās jābūt īpaši vērīgiem.

No 2014. gada skaidrās naudas nomaiņu pēc oficiālā kursa un bez maksas trīs mēnešus nodrošinās 302 no kopumā 618 valsts akciju sabiedrības „Latvijas Pasta” filiālēm reģionos, kur nav pieejami banku pakalpojumi, pusgadu visas komercbanku filiāles, bet Latvijas Bankā latus pret eiro bez maksas varēs apmainīt mūžīgi. Arī valūtas maiņas punkti pēc 1. janvāra latus uz eiro mainīs tikai pēc oficiāli apstiprinātā kursa.

„Izveidotais naudas maiņas tīkls ir plašs, un nomaiņas periods ir pietiekami ilgs, lai pāreja uz eiro notiktu ērti, vienkārši un droši.  Iedzīvotājiem nevajag steigties ar naudas maiņu un speciāli janvāra sākumā braukt mainīt naudu, stāvēt rindās. Uzkrājumu nomaiņu var lēni un mierīgi izdarīt pusgada laikā, apvienojot naudas maiņu ar ikdienas gaitām – došanos uz veikalu, pie ārsta vai aptieku,” uzsver Finanšu ministrijas Eiro biroja vadītāja Arina Andreičika.

Lai nodrošinātu optimālu ģeogrāfisko pārklājumu, lēmums par maiņas punktu izvēli pieņemts, balstoties uz komercbanku filiāļu izvietojumu, iedzīvotāju blīvumu, transporta plūsmu un iedzīvotāju finanšu organizēšanas paradumiem. Vidējais attālums tajos gadījumos, ja maiņas punkta nav attiecīgajā pagastā, līdz tuvākajam maiņas punktam ir vidēji 10 km. Reģionos plaša naudas maiņas tīkla pārklājuma nodrošināšanā vietās, kur nav ne banku filiāļu, ne bankomātu, vislielākā loma ir „Latvijas Pastam”.

Visērtākā un visdrošākā pāreja uz eiro ir tad, ja nauda noguldīta kontā, jo tā gadu mijā tiks automātiski konvertēta uz eiro. Iemaksāt naudu kontā iespējams 322 komercbanku filiālēs un 210 bankomātos ar naudas iemaksas funkciju, kā arī izmantojot Pasta norēķinu sistēmas (PNS) pakalpojumu 546 „Latvijas Pasta” nodaļās.

 „Igaunijas un citu valstu pieredze liecina, ka īsi pirms pārejas uz jaunu valūtu sarosās krāpnieki. Izmantojot situāciju, ka cilvēki vēl tik labi nepazīst jauno naudu, viņi cenšas apkrāpt lētticīgos, piemēram, piedāvājot izdevīgāku maiņas kursu vai, uzdodoties par kādas organizācijas pārstāvi, izvilina informāciju par skaidrās naudas uzglabāšanas vietu un daudzumu. Tāpēc Valsts policija ir sagatavojusi materiālu par situācijām, kurās iedzīvotājiem jāuzmanās, un sniedz ieteikumus rīcībai, lai pārejai uz eiro būtu droša,” informē Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs.

Naudas maiņa nebūt nav vienīgā iespēja, kā iedzīvotājiem iegūt savā rīcībā eiro. Jāatceras, ka no 1. janvāra algas, pensijas un pabalsti tiks izmaksāti eiro. Pirmās divas janvāra nedēļas, norēķinoties tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietā, naudas atlikums tiks izdots eiro. Pie eiro varēs tikt arī pirms gadu mijas - jau sākot no 10. decembra, kad skaidrās naudas maiņas vietās būs pieejami eiro sākumkomplekti 10 latu (14,23 eiro) vērtībā.

Valsts policijas drošas rīcības ieteikumu buklets      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA