Rēzeknē aizritējusi Zemeņu diena
Apskatīt komentārus (0)


03.07.2013


27. jūnijā Rēzeknes novada pašvaldības konferenču zālē notika informatīvā diena - seminārs „Zemeņu diena Rēzeknē”. Semināra dalībnieki varēja apskatīt zemeņu šķirņu izstādi un nobaudīt gardās ogas. Zemeņu šķirņu izstādē piedalījās Rēzeknes novada saimniecība „Klodzinīki” ar zemeņu šķirnēm „Jūnija Smaids”, „Gigantella Maxim”, „Korona”, Zilupes novada saimniecība „Purvmaļi” ar šķirni „Pokahontas” un Ludzas novada saimniecība „Rītkalni” ar šķirni „Korona”.

 

Semināra dalībnieki varēja ne tikai nogaršot ogas, bet arī iztaujāt saimniecību pārstāvjus par zemeņu audzēšanas agrotehniku, šķirņu izvēles pamatojumu un citām ar zemeņu audzēšanu saistītām lietām. Zemeņu ogu degustācija visnotaļ guva lielu atsaucību, jo līdz pat degustācijas beigām nerima jautājumi un ogu baudīšana turpinājās līdz pēdējām ogām.

Pēc ogu degustācijas seminārā uzstājās pētnieces no Latvijas Valsts Augļkopības institūta – Sarmīte Strautiņa un Ieva Kalniņa. Sarmīte Strautiņa pastāstīja par zemeņu šķirnēm un to audzēšanas tehnoloģiju – stādīšanas laiku, stādu veidiem, augsnes sagatavošanu un stādīšanu, izplatītākajiem audzēšanas veidiem (stādot rindās līdzenā laukā, dobēs vai vagās), mēslošanu, apūdeņošanu, nezāļu ierobežošanu, aizsardzību pret salu un salnām, izplatītākajām zemeņu slimībām, kaitēkļiem un to ierobežošanu, ražas steidzināšanas metodēm un citiem ar zemeņu audzēšanu saistītiem jautājumiem.

Lai izvēlētos audzēt kādu zemeņu šķirni ražošanas stādījumiem, būtu ieteicams noskaidrot augsnes īpašības, pieejamos materiālos resursus, kā arī izvēlēties šķirnes, kas ir tirgū pieprasītas, ar labām garšas īpašībām, pievilcīgu ogu formu un krāsu, izturīgas transportēšanas laikā. Jāvērš uzmanība, ka arī audzējot zemenes pašu vajadzībām, ieteicams izvēlēties konkrētajiem audzēšanas apstākļiem piemērotākas, pret slimībām un izsalšanu izturīgākas šķirnes.

Ieva Kalniņa uzskatāmi izklāstīja dažādu zemeņu audzēšanas veidu ekonomisko pamatojumu. Labu zemeņu ražu ražošanas stādījumos var iegūt pielietojot izstrādātas audzēšanas tehnoloģijas (izmantojot arī plēves segumus, augstos FVG tipa tuneļus), bet visneizdevīgākā metode ražošanas stādījumos tomēr ir zemeņu audzēšana stādījumā, ieguldot minimālus resursus.

Kopumā semināru apmeklēja vairāk nekā 60 dalībnieki, kas bija ieradušies ne tikai no Rēzeknes novada, bet arī no citiem Latvijas novadiem. Semināra rīkotāji SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” Rēzeknes nodaļa sadarbībā ar Europe Direct informācijas centru Austrumlatgalē un Rēzeknes novada pašvaldību izsaka pateicību zemeņu audzētājiem, kas atsaucās aicinājumam piedalīties zemeņu šķirņu izstādē un ogu degustācijā.

Anita Dzene,

SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” Rēzeknes konsultāciju biroja Lauku attīstības konsultante
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA