Rēzeknes novada skolās diskutēs par pārtikas drošību un patērētāju tiesībām
Apskatīt komentārus (0)


17.02.2017


Eiropas Parlamenta Informācijas birojs (EPIB) Latvijā 1.februārī sāk projekta – “Garšīgie likumi” —> Latvijas skolās – nākamo līmeni. Tā laikā skolēni un mācībspēki no aptuveni 100 vispārizglītojošām skolām Rīgā un Latvijas reģionos, diskutējot ar augsta līmeņa nozares ekspertiem, iegūs jaunas, praktiskas zināšanas par pārtikas drošību un patērētāju tiesībām, un attiecīgi Eiropas Parlamenta (EP) paveikto šajās jomās.

“Jautājumos par pārtikas drošību līdzās nozares ekspertiem un uzņēmējiem īpaši svarīgi iesaistīt arī jauniešus – nākotnes patērētājus, uzņēmējus, vecākus utt. Patlaban industrija strauji piedzīvo inovācijas gan pārtikas saturā, gan marķējumā u.tml., tādēļ būtiskas ir jauniešu zināšanas un izpratne, kā arī personīgais viedoklis par reālo situāciju. Šajā saistībā informēsim arī par EP paveikto darbu un pieņemtajiem lēmumiem iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai, pārtikas drošībai un administratīvā sloga mazināšanā uzņēmējiem,” projekta “Garšīgie likumi” mērķi un būtību skaidro EPIB Latvijā vadītāja Marta Rībele.

Pirmajā diskusijā Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas 12.klašu skolēni tikās ar Līgu Andžāni, dzīvesstila bloga www.HappyWhispers.lv autori, Džeimija Olivera kustības “Food Revolution” vēstnesi Latvijā, un uztura speciālisti Gunu Bīlandi.

“Veselīgs dzīvesveids šobrīd ir ļoti modē un to plaši izmanto arī mārketingā, tāpēc vārds dabisks diemžēl ir nonivelēts, jo tiek rakstīts arī uz tādiem uz produktiem, kuri patiesībā nemaz nav tik veselīgi. Ir jāmācās lasīt un padziļināti izprast, kas rakstīts uz iepakojuma vai etiķetes, kā arī jāsaprot, kas motivē izdarīt izvēli par labu vienai vai otrai iespējai. Ieguldot savā veselībā jau šodien, mēs investējam sevī un savā labsajūtā nākotnē,” diskutējot ar skolēniem norādīja Līga Andžāne.

“Uzturzinātnes spožums un posts ir tajā, ka par vienu produktu iespējams pateikt diametrāli pretējas lietas. Šokolāde – laba un slikta. Un katru gadu nāk jaunas atziņas. Tomēr par sava dzīvesveida izvēli esam atbildīgi mēs – patērētāji. Dzīvot veselīgi nekad nav par vēlu,” mudina Guna Bīlande.

“Kam ticēt? Izrādās dabīgs var būt neveselīgs!” šāds bija viens no Rīgas valsts 3.ģimnāzijas skolēnu secinājumiem, kas mācību ietvaros bija pārbaudījuši un pētījuši produktu etiķetes, veikalu plauktus, lasījuši likumus. “Reālajā dzīvē produkta nosaukums neatbilst saturam. Bet noteikumi un informācija bieži ir vai nu sarežģīta, vai pārāk vispārīga,” atzina kāds jaunietis. “Es šobrīd nodarbojos ar kūku gatavošanu. Bet man ne visai ir skaidri pārtikas drošības noteikumi. Piemēram par palmu eļļu,” atzina skolniece, kura nākotnē gribētu atvērt savu restorānu. Savukārt viņas klases biedrs zinātniski pētnieciskajā darbā pētījis transtaukskābes (TTS) cepumos un secinājis, ka Latvijas tirgū populārā produktā TTS pārsniedz 7 reizes pieļaujamo normu.

Projektā “Garšīgie likumi” —> Latvijas skolās EPIB Latvijā 2016./2017. mācību gadā aicināja iesaistīties vispārizglītojošās skolas (pamatskolu vecāko klašu skolēnus un vidusskolēnus), mudinot jauniešus izprast EP kā viena no ES likumdevējiem darbu pārtikas drošības jautājumos un situāciju Latvijā. Projektam pieteicās vairāk nekā 100 skolas no visas Latvijas.

Drīzumā diskusijas notiks vēl citviet Rīgā, kā arī Latvijas reģionos – Ventspilī, Bauskā, Preiļos, Dobelē, Liepājā, Daugavpilī, Valkā u.c. Tuvākie pasākumi:

 • Līvānu 1.vidusskolā diskusija 21. februārī
 • Ulbrokas vidusskola, diskusija skolas ekopadomes ietvaros 2. martā
 • Jaunpiebalgas vidusskolā diskusija 11.martā
 • Tiskādu vidusskolā diskusija 30. martā
 • Jēkabpils vakara vidusskolā diskusija 4. aprīlī
 • Veselības diena Vaiņodes vidusskolā 18. aprīlī
 • Dricānu vidusskolā atklātās stundas un diskusija 9.-12.klasēm 25.aprīlī
 • Liepājas A. Puškina 2. vidusskolā diskusija 23.maijā

Praktiskā projekta “Garšīgie likumi” Latvijas skolās 2016./2017. mācību gadā norise:

 • EPIB piedāvā skolām mācību materiālus par trim tēmām: alergēni, ģenētiski modificēti organismi un jaunā pārtika. Materiāli ir izstrādāti sadarbībā ar uzturzinātnes ekspertiem, pedagogiem un saskaņoti ar Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta Biotehnoloģijas un kvalitātes nodaļu un Pārtikas uzraudzības departamentu, kā arī Valsts izglītības satura centru. Mācību materiāli ir piemēroti vidusskolēniem un pamatskolas vecāko klašu skolēniem.
 • Mācību noslēgumā EPIB aicina skolas organizēt skolas organizēt tematisku degustāciju, ko papildina skolēnu diskusijas un viedokļu apmaiņa par jauniegūtajām zināšanām.

Projekta rezultātā skolēni:

 • NOSKAIDRO, kas ir ģenētiski modificēta pārtika un vai tā ir sastopama Latvijā?
 • GŪST PRIEKŠSTATU, kā EP lēmumi uzlabo alerģisku cilvēku dzīves kvalitāti?
 • UZZINA, kas ir jaunā pārtika.
 • GŪST IZPRATNI par Eiropas lēmējinstitūciju, valsts, pašvaldību un ēdināšanas nozares speciālistu lomu rūpēs par drošu pārtiku Latvijas un citu ES valstu iedzīvotājiem.

Projekta vēsture:

Projekts “Garšīgie likumi” iepriekšējā – 2015./2016. mācību gadā – notika Rīgas, Ogres, Bulduru, Preiļu un Saulaines, Vecbebru, Saldus, Rēzeknes, Laidzes un Valmieras tehnikumos un profesionālajās vidusskolās, kur skolēni mācības par pārtikas drošības jautājumiem noslēdza ar saturīgām diskusijām un gardām degustācijām.

Eiropas Parlamenta darbs saistībā ar pārtikas drošību un patērētāju tiesībām

Jautājumiem par pārtikas drošību un patērētāju aizsardzību ir ļoti nozīmīga vieta EP dienaskārtībā:

 • Saistībā ar ģenētiski modificētu pārtiku: 2015.gada sākuma EP atbalstīja tiesību aktu, kas ļauj ES dalībvalstīm, t.sk., Latvijai, ierobežot vai aizliegt ģenētiski modificētu augu kultivēšanu savās teritorijās, pat ja to būs atļāvusi ES.
 • Saistībā ar jauno pārtiku: ES likumdevēji EP un ES Padome ir vienojušies papildināt jaunās pārtikas regulu, lai nodrošinātu gan pārtikas drošību, gan mazinātu administratīvo slogu uzņēmējiem, gan sekmētu inovācijas. Piemēram, tiks samazināts reģistrācijas procesa ilgums līdz aptuveni 7 mēnešiem, vienkāršota reģistrācijas procedūra, vienkāršota un paātrināta trešo valstu jaunās pārtikas reģistrācija, noteikta tiesiskā skaidrība patērētājiem un uzņēmējiem u.c. Saskaņā ar abu ES likumdevēju – Eiropas Parlamenta un ES Padomes – pieņemto lēmumu jaunās pārtikas regula stāsies spēkā no 2018.gada: http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/summary.do?id=1415983&t=f&l=en (angļu valodā). ES regula par jauno pārtiku: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX%3A32015R2283
 • Saistībā ar alergēniem: 2014.gadā stājas spēkā EP un ES Padomes regula, kas uzliek par pienākumu visiem ES pārtikas ražotājiem obligāti norādīt alergēnus produktu marķējumā. Jaunie noteikumi tāpat paredz, ka informācija par alergēniem jānorāda nefasētiem produktiem, piemēram, pārtikai, ko piedāvā restorānos vai ēdnīcās.

Plašāka informācija:
Signe Znotiņa-Znota
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
T. + 371 26440185
E-pasts signe.znotina-znota@europarl.europa.eu
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA