Komisija nāk klajā ar pirmo Eiropas Pretkorupcijas ziņojumu
Apskatīt komentārus (0)
04.02.2014
Korupcija vēl joprojām ir problēma Eiropā. Korupcija ietekmē visas ES dalībvalstis, un Eiropas ekonomikai katru gadu tā izmaksā 120 miljardus eiro. Dalībvalstis pēdējo gadu laikā ir veikušas daudz pasākumu, bet sasniegtie rezultāti ir nevienmērīgi, un būtu jādara vēl vairāk, lai novērstu korupciju un sauktu pie atbildības par to. Šie ir daži no tiem secinājumiem, kas izriet no pirmā Eiropas Pretkorupcijas ziņojuma, kuru šodien publicē Eiropas Komisija.
ES Pretkorupcijas ziņojumā ir paskaidrota situācija katrā dalībvalstī kādi ir izstrādātie pretkorupcijas pasākumi, kuri no tiem ir iedarbīgi, ko varētu uzlabot un kādā veidā to darīt. Valstu ziņojumi angļu un attiecīgo dalībvalstu valodās ir pieejami šajā vietnē: http://ec.europa.eu/anti-corruption-report
Ziņojumā ir redzams, ka gan korupcijas iezīmes, gan tās apmērs, kā arī to pasākumu iedarbīgums, ar kuriem cīnās pret korupciju, dažādās dalībvalstīs ir atšķirīgs. Ziņojums arī parāda, ka korupcijai vajadzētu veltīt daudz vairāk uzmanības visās dalībvalstīs.
To parāda arī Eurobarometer pētījuma rezultāti par eiropiešu attieksmi pret korupciju šis ziņojums ir publicēts šodien. Dati rāda, ka trīs ceturtdaļas (76 %) eiropiešu domā, ka korupcija ir plaši izplatīta, un vairāk nekā puse (56 %) uzskata, ka korupcijas līmenis viņu valstī pēdējo trīs gadu laikā ir pieaudzis. Viens no divpadsmit eiropiešiem (8 %) apgalvo, ka viņš ir pieredzējis korupciju vai bijis liecinieks korupcijas gadījumam pēdējo 12 mēnešu laikā. Eurobarometer rezultāti ir pieejami šeit.
Korupcija grauj pilsoņu uzticību demokrātiskām iestādēm un tiesiskumam, tā kaitē Eiropas ekonomikai un atņem valstīm nodokļu ieņēmumus, kuri visām valstīm ir ļoti nepieciešami. Dalībvalstis pēdējo gadu laikā cīņā pret korupciju ir paveikušas daudz, bet šīsdienas ziņojumā redzams, ka ar to ne tuvu nepietiek. Ziņojumā ir ieteikumi par to, ko vēl varētu paveikt šai sakarā, un es ceru uz sadarbību ar dalībvalstīm, sekojot šā ziņojuma ieteikumiem, sacīja ES iekšlietu komisāre Sesīlija Malmstrēma.
Korupcija ietekmē visas dalībvalstis daudz un dažādos veidos
Dažas no galvenajām tendencēm saistībā ar korupciju visā ES ir šādas.
1. Kontroles mehānismi
2. Saukšana pie atbildības un sodi
3. Politiskā dimensija
4. Riska jomas
Publiskais iepirkums joma, kas pakļauta korupcijas riskam
Ziņojumā ietverta īpaša nodaļa par publisko iepirkumu. Šī ir ļoti svarīga joma ES ekonomikai, jo publiskās struktūras, iepērkot preces, būvdarbus un pakalpojumus, katru gadu tērē apmēram vienu piekto daļu no ES IKP. Tā arī ir joma, kas pakļauta korupcijai.
Ziņojumā ieteikts izstrādāt stingrākus integritātes standartus publiskā iepirkuma jomā un vairākām dalībvalstīm ieteikts uzlabot kontroles mehānismu. Sīkāk izklāstīta informācija un konkrēti ieteikumi par to, kam būtu jāpievērš uzmanība, ir atrodami attiecīgajos ziņojumos par konkrētām dalībvalstīm.
Vispārīga informācija
ES Pretkorupcijas ziņojumā ietvertas visas 28 dalībvalstis. Ziņojumu veido šādas nodaļas.
Noderīgas saites
ES Pretkorupcijas ziņojums, tai skaitā valstu nodaļas, Eurobarometer aptaujas, faktu lapas un jautājumi un atbildes ir atrodami šajā vietnē: http://ec.europa.eu/anti-corruption-report
Sesīlijas Malmstrēmas tīmekļa vietne.
Sekojiet komisārei Malmstrēmai Twitter.
Iekšlietu ģenerāldirektorāta tīmekļa vietne.
Sekojiet Iekšlietu ģenerāldirektorātam Twitter.