Mārtiņš Kazāks: Nav pamata radikālām izmaiņām nekustamo īpašumu tirgū pēc iestāšanās eirozonā
Apskatīt komentārus (0)


04.04.2013


Nav nekāda pamata radikālām pārmaiņām nekustamo īpašumu tirgū pēc Latvijas pievienošanās eirozonai 2014.gadā, konferencē «Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?» šodien sacīja «Swedbank» galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks. «Var rasties mānīgs priekšstats, ka pievienošanās eirozonai var izraisīt strauju nekustamā īpašuma cenu pieaugumu. Tam nav pamata. Cenu kāpums notika tajās valstīs, kas eirozonai pievienojās pirms globālās krīzes, bet Igaunijā, kas vienīgā pievienojās eirozonai pēc krīzes, nekāda straujā kāpuma nebija,» skaidroja Kazāks.

Ekonomists piebilda, ka patlaban piesardzīgie pasaules finanšu tirgi ir tie, kas regulē pārējo tirgu attīstību, tāpēc, lai gan pēc iestāšanās eirozonā mazināsies Latvijas finanšu riski, bankām būs mazākas procentu likmes un sagaidāma ekonomiskās aktivitātes palielināšanās, neviens «nesāks pirkt īpašumus kā traks».

Kazāks norādīja, ka divi galvenie faktori, kas ietekmē nekustamā īpašuma tirgu, ir iedzīvotāju maksātspēja un demogrāfiskā situācija. Ja maksātspēja varētu pakāpeniski palielināties, tad demogrāfiskajā situācijā nekādas būtiskas izmaiņas nav gaidāmas.

«Tādējādi Rīgā un dažās lielākajās reģionu pilsētās pēc iestāšanās eirozonā var gaidīt nelielu tirgus aktivitātes palielināšanos, taču jāsaprot, ka būs arī tādi reģioni, kuros nenotiks pilnīgi nekas,» uzsvēra Kazāks.

«Swedbank» galvenais ekonomists teica, ka viss būs atkarīgs no valsts reģionālās politikas. Jo aktīvāk notiks koncentrācija atsevišķos izaugsmes centros, jo straujāk varētu sākt augt iedzīvotāju ienākumi, un tikai tad var gaidīt nekustamā īpašuma tirgus lielāku aktivitāti.

«Ja iedzīvotāju ienākumi nesāks strauji augt, tad muļļāšanās nekustamo īpašumu tirgū turpināsies - atsevišķos segmentos būs neliels pieaugums, citos kritums,» sacīja Kazāks.
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA