Swedbank pētījums par Latvijas eiro gatavības indeksu
Apskatīt komentārus (0)


22.04.2013


Patlaban gan iedzīvotāju, gan uzņēmumu sagatavotības līmenis pārejai uz eiro ir vājš, liecina Swedbank veiktais eiro gatavības indeksa pētījums. Banka veikusi pirmo pētījumu par Latvijas eiro gatavības indeksu, kurā tika aptaujāti gan uzņēmumi, gan privātpersonas, un kas ietver tādus rādītājus kā attieksme, informētība un plānota rīcība.

 

Saistītie raksti

Pētījumā secināts, ka iedzīvotāji pamatā veicamos darbus šobrīd atliek uz pēdējo brīdi, uzsver bankas pārstāvis. Taču, lai gan uzņēmumi jūtas informētāki un gatavāki eiro ieviešanai nekā iedzīvotāji, realitātē tā nav, jo daudzus svarīgus priekšdarbus šobrīd plāno darīt vēlāk, nekā tas būtu jādara pēc uzņēmumu eiro grafika.

Kā piemērus Ģ.Bērziņš min naudas priekšpiegādi, inkasācijas pakalpojumu pieteikšanu un citus. Ja iedzīvotāji var atļauties domāt par savu ērtu pāreju uz eiro gada otrajā pusē, jo pēc būtības tam vajadzīga tikai pāreja uz bezskaidras naudas ieradumiem, tad uzņēmumiem tas ir risks, ka konkurenti eiro ieviešanai sagatavojas laikus un labāk, norāda bankas pārstāvis. 

Kā liecina pētījums, patlaban eiro gatavības indekss ir 31 punkts iedzīvotājiem un 46 punkti uzņēmumu vadītājiem no maksimāli iespējamiem 100 punktiem, kas ir salīdzinoši zems rādītājs.

34% iedzīvotāju vēl pilnībā neatbalsta eiro ieviešanu, savukārt 12% pilnībā atbalsta. Kā skaidro Ģ.Bērziņš, 23% iedzīvotāju patlaban pievērš uzmanību informācijai par plānoto eiro ieviešanu un vēl 23% mērķtiecīgi meklē informāciju. Savukārt 17% informāciju cenšas noskaidrot informāciju pie draugiem un paziņām.

Swedbank pārstāvis gan norāda, ka iedzīvotāju sagatavotības līmenis ir samērā pieņemams, un ir būtiski, ka viņiem interesē informācija par eiro ieviešanu. Daudz būtiskāka problēma ir uzņēmēju attieksme, jo patlaban daļa uzņēmēju vēl nav sākuši gatavoties eiro ieviešanai un tikai to plāno darīt. Lielākajā riska zonā – nepaspēt laicīgi sagatavoties pārejai uz eiro - ir mikrouzņēmumi ar 1-2 darbiniekiem, kuros finanšu darbības primāri notiek, izmantojot skaidru naudu.

«Martā veiktais pētījums rāda, ka tikai piektdaļai uzņēmumu ir skaidrs rīcības plāns pārejai uz eiro, kas raisa bažas, kādu un cik lielu ietekmi kavēšanās atstās uz uzņēmumu darbību ilgtermiņā,» norāda Swedbank valdes loceklis un Uzņēmumu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Daniils Ruļovs.

Pietiekami vai drīzāk pietiekami labi informēti par eiro ieviešanu Latvijā jūtas 48% uzņēmumu vadītāju. 46% no aptaujātajiem uzņēmumu vadītājiem atbalsta vai drīzāk atbalsta eiro ieviešanu Latvijā.

Patlaban gan tikai 12% uzņēmumu ir sākuši IT sistēmu pielāgošanu, bet vēl 32% atzīst, ka plāno to darīt. Rīcības plāns pārejai ir sagatavots 17% uzņēmumu.


      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA